فوم

فوم پلی اتیلن در عایق حرارتی ساختمان

عایق حرارتی چیست؟

به اجسام و موادی که از انتقال حرارت و گرما از جسم یا مکانی به جسم یا مکان دیگر جلو گیری کند عایق حرارتی می گویند . عایق های حرارتی به علت تنوع بالا و همچنین کاربردی که دارند از قبیل صرفه جویی در مصرف انرژی و کاهش مصرف و هدر رفت انرژی و به دلیل کیفیت و کارایی بالا در مکان های مختلف بیشترین توجه را به خود اختصاص می دهند . بیشترین کاربرد عایق ها در انتقال حرارت ، صدا و الکتریسیته و رطوبت می باشد . عایق کاری ساختمان ها روش های متفاوتی دارد که نیازمند توجیه فنی و اقتصادی می باشد و بسته به وضعیت ساختمان ها و جدار وپنجره ها و هزینه های عایق کاری و … بستگی دارد .
عایق های حرارتی به دو دسته گرم و سرد تقسیم می شوند .عایق های حرارتی گرم در مکان هایی استفاده می شود که دمای کاری ان بیشتر از دمای اتاق می باشد. این عایق ها شامل پشم شیشه و پشم سنگ و و پشم سرامیک و… می باشد.
عایق های حرارتی سرد همان عایق های فوم پلی اتیلن رولی یا فوم های الستومتری یا پلی استایرن و فوم پلی یورتان و… می باشد و تحمل حرارتی ان ها بین ۱۰۰- تا ۱۰۰ درجه می باشد.

 

 

 

 

انتقال حرارت :

در ساختمان ها و بسیاری از اماکن به دلیل عایق کاری نشدن اولیه این اماکن ، بسیاری از انرژی های حرارتی و گرمایی از محل خارج می شود و این انتقال گرما و انرژی از مکانی به مکان دیگر یا یک جسم به جسم دیگر را انتقال حرارتی می نامند که در واقع به خاطر اختلاف دما بین دو محیط یا جسم می باشد که دمای یکی نسبت به دیگری کمتر می باشد. برای همین منظور و به دلیل جلو گیری از این اتلاف انرژی باید ساختمان ها و اماکن را عایق کاری کرد.

 

 

 

خصوصیات فوم پلی اتیلنی :

فوم پلی اتیلن در مقابل عوامل محیطی و شیمییایی مقاومت مناسبی داشته و ضمن خاصیت اکوستیک و ممانعت از انتقال صدا در حفظ حرارت وبرودت موثر می باشد .
فوم های پلی اتیلن معمولا به صورت عایق حرارتی و رطوبتی در کف بام ها و دیوارها و کف طبقات و زیر پارکتها و یا کف های چوبی و حتی در مکان هایی همچون سوله ها و سالن های مرغداری ها به جای پشم شیشه استفاده می شوند و کاربرد موثری دارند.
فوم های پلی اتیلنی همچنین به عنوان عایق حرارتی و برودتی لوله های اب و گاز نیز استفاده می شود .
برای استفاده از فوم های پلی اتیلن به عنوان عایق حرارتی از قطرهای ۱۰ میلی متر تا ۴۰ میلی متر استفاده می کنند .
عایق کاری در گرم نگه داشتن خانه ها در زمستان و خنک نگه داشتن ان در تابستان بسیار اهمیت دارد. و به کمک عایق کاری خوب و مناسب می توان خانه ها را در زمستان ۵ درجه گرمتر و در تابستان ۱۰ درجه خنکتر کرد .
در ساختار عایق های پلی اتیلنی حباب های هوا وجود دارد و حرارت را کمتر هدایت می کند.
در عایق هایی که حرارت را باز می تابند پشت ان ها باید حدود ۲۰ میلی متر فاصله هوایی تعبیه شود .
در انتخاب عایق ها باید به میزان مقاومت حرارتی آن ها توجه شود که هر چقدر مقاومت زیاد باشد حرارت انتقال یافته عایق کمتر خواهد بود و صرفه جویی بیشتر می شود. بنابرین شرایط عایق مناسب ضخامت آن نمی باشد بلکه به مقاومت آن بستگی دارد.
عایق های پلی اتیلنی معمولا در مکانهایی که زیر ۹۰ درجه است برای استفاده مناسب می باشد و به دلیل خاصیت نرم و انعطاف پذیر که دارند توانسته اند آن ها را به حالت های لوله ای و رولی تولید کنند و این خصوصیت باعث حمل راحتر و نصب آسانتر انها می شود که می توان به صورت یک پارچه آنها را نصب نمود.

 

 

 

فرمول عایق های پلی اتیلنی :

فرمول شیمیایی عایق های پلی اتیلنی طوری طراحی و تهیه می شود که در صورتی که آتش سوزی شود بخارهای سمی و خطرناک از خود متساعد نمی کند و در واقع ضریب انتقال آتش کمتر از ۲۵ و ضریب انتقال دود در آن ها کمتر از ۵۰ می باشد بنابرین این یک مزییت برای عایق های پلی اتیلنی به شمار می آید و آن را از سایر عایق ها متمایز می کند.
بنابرین عایق های پلی اتیلنی به عنوان عایق حرارتی سرد و انعطاف پذیر و مناسب برای سیستم های برودتی و کانالهای هوا و همچنین برای موتور خانه ها و سیستم های گرمایش شهری استفاده می شود.

 

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *