فوم

کاربرد فوم پلی اتیلن در عایق کاری رطوبتی

یکی از مسائل و مشکلات عمده ای که در ساختمان ها به چشم می خورد و اکثریت مردم با آن ها درگیر می باشند مشکل نم و رطوبت می باشد که گاهی خسارت هایی نیز به ساختمان ها و سازه ها وارد می کند . از این رو یکی از راه کار هایی که می توان با این مشکلات مبارزه کرد عایق کاری رطوبتی می باشد .

در صورتی که از ورود رطوبت به ساختمان ها جلو گیری نشود موجب پوسیدگی چوب ها شده و فلزات دچار زنگ زدگی می شوند ، حشرات و قارچ ها در ساختمان ها رشد می یابند و روکش های گچی دیوار ها متورم می شوند و اجزای نما از قبیل آجر و گچ و .. خرد و فرسوده می شوند .

 

عایق و عایق کاری چیست ؟

عایق در واقع به ماده یا موادی گفته می شود که مانع از ورود و نفوذ حرارت و رطوبت و صدا از محیطی به محیط دیگر می شود و منظور از عایق کاری نیز در واقع جلو گیری کردن از نفوذ عامل یا عواملی از خارج به داخل و یا داخل به خارج سازه ها می باشد و از آن جایی که رطوبت و نفوذ آن به داخل سازه ها و جلو گیری از نفوذ آن از اهمیت زیادی برخوردار است از این رو زمانی که از عایق کاری حرفی زده می شود در واقع منظور عایق کاری رطوبتی می باشد و نیازی به آوردن پسوند ندارد ، ولی برای بیان عایق کاری های دیگر از قبیل صدا و انرژی و حرارت ، باید جمله عایق کاری با پسوند مربوطه به کار برده شود مثل عایق کاری حرارتی و یا عایق کاری صوتی .

 

عایق کاری رطوبتی :

مقصود از عایق کاری رطوبتی در ساختمان ها یا مکان های دیگر جلو گیری از نفوذ آب و رطوبت از طریق بارندگی برف و باران و سایر عوامل به داخل ساختمان ها و سازه ها می باشد.
بنابراین عایق کاری رطوبتی یک اصل مهم در ساختمان سازی می باشد و باید حتما از آن جلو گیری شود ، از این رو فوم پلی اتیلن جزو یکی از گزینه هایی می باشد که می توان در عایق کاری از آن ها استفاده کرد . عایق های پلی اتیلن از نوع سلول های بسته انعطاف پذیر می باشند از این رو کاربرد متنوعی در صنایع مختلف دارند .
عایق های فوم پلی اتیلن به دو نوع EPE که مخفف Expanded polyethylene می باشد و XLPE که مخفف Cross linked polyethylene می باشد تقسیم بندی می شوند .
این عایق ها در برابر نفوذ آب و رطوبت بسیار مقاوم بوده و حداکثر نفوذ آب در آن ها ۰٫۰۵ perm inch در EPE و تقریبا صفر در XLPE می باشد .بنابرین این عایق ها نسبت به عایق های دیگر برای محیط های مرطوب و دما های زیر صفر ایده آل تر می باشند .علاوه بر این ها به علت نصب سریع و آسان و مقاومت در برابر آلودگی های قارچی و …جزو گزینه های برتر به شمار می آیند ، عایق های فوم پلی اتیلن در مقابل اوزون و ماورا بنفش نیز مقاوم بوده و بدون فیبر و بدون ریز گرد و غبار می باشند ، و همچنین این عایق ها جزو عایق های غیر سمی می باشند و انعطاف پذیری بالایی نیز دارند و در برابر فشار و ضربه نیز مقاوم می باشند .
فوم پلی اتیلن ترکیبی از پلی اتیلن فشرده و حباب های ریز هوا می باشد و به دلیل خاصیت تراکم سلولی که دارند جزو عایق های مناسب در برابر رطوبت و حرارت و صدا و الکتریسیته می باشد و همچنین در دمای ۳۵ تا ۹۰ درجه سانتی گراد قابل استفاده می باشند از این رو ضد رطوبت بوده و از نفوذ آب جلو گیری می کند .

 

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *